دکتر شیوا مدنی حسینی | جراح زیبایی زنان | جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

آناتومی دستگاه تناسلی زنان

آناتومی دستگاه تناسلی زنان

آناتومی دستگاه تناسلی زنان

شناخت، آناتومی دستگاه تناسلی زنان به خانم ها کمک خواهد کرد تا درک بهتری از شرایط اندام خود داشته باشند تا اگر مشکلی در آن اندام مشاهده می کنند بهتر برای رفع آن اقدام کنند. در مقاله آناتومی دستگاه تناسلی زنان قسمت های مختلف دستگاه تناسلی بانوان گفته شده است و در این مقاله لینک هایی قرار داده شده است که با مراجعه به آن ها می توانید راه های درمان مشکلات خود را پیدا کنید.

فرج ، وولو یا پرینه : شامل ساختمان های زیر است.

1- لابیا ماژور

2- لابیا مینور

3- کلیتوریس

4- دهلیز واژن

5- مونس پوبیس

 

همه چیز درباره دستگاه تناسلی زنان

لابیا ماژور : به لبه های بیرونی واژن می گویند که به صورت دو بالشتک در دو طرف لابیا مینور قرار گرفته اند. پوست محکمی سطح آن را پوشانده و سطح خارجی آن با مو پوشیده شده. لابیا ماژور دارای غدد چربی و عرق است.

در زیر لابیا ماژور بافت چربی جمع شده که در برابر ضربه از دستگاه تناسلی محافظت می کند. از دست دادن چربی لابیا ماژور سبب افتادگی و چروک شدن آن می گردد.

لابیا ماژور همان قسمتی است که به دنبال از دست رفتن چربی زیر آن، ژل یا فیلر برای افزایش حجم آن تزریق می شود و قبلا در مقاله تزریق ژل به لابیا ماژور در مورد آن توضیحات کامل را داده ایم.

لابیا مینور : به لبه های داخلی واژن لابیا مینور گفته میشود. دو چین پوستی باریک هستند که اندازه و شکل آن در زنان متفاوت است و عمل آن بستن دریچه واژن و پیشگیری از عفونت و خشکی واژن است. ولی گاهی به دلایل مختلف بزرگتر از حد عادی می شود که خود می تواند منبع عفونت واژن و همچنین بدشکلی ظاهری گردد که با عمل لابیاپلاستی می توان این قسمت را که به آن لابیا مینور می گویند را کوچکتر نمود.

کلیتوریس : در بالای لابیا مینور قرار دارد و به شکل Y برعکس است و اعصاب حسی بسیاری دارد و تنها عضوی است که به طور کامل برای لذت جنسی است. غدد چربی زیادی در گردن و سر کلیتوریس وجود دارد و چربی ترشح می کند.

واژن : کانالی است که سبب ارتباط رحم با محیط بیرون می شود. از همین کانال واژن است، که خون قاعدگی و جنین خارج می شود. ورودی کانال واژن با پرده بکارت (هایمن) پوشیده شده است.

بافت خود واژن از کلاژن و الاستین تشکیل شده که قابلیت کشسانی را به واژن می دهد. با لیزر واژن می توان باعث افزایش کلاژن سازی و در نتیجه افزایش خاصیت کشسانی و تنگی واژن شد.

همچنین با تنگ کردن واژن با جراحی می توان به زنانی که به دلیل زایمان و یا چاقی – لاغری های شدید دچار گشاد شدن واژن شده اند کمک کرد.

واژن دارای چندین غدد ترشحی است که سبب نمناک نگه داشتن واژن می شود.

اگر دچار علایم سوزش ، خارش به همراه بوی بد و خشکی واژن شدید، احتمالا دچار عفونت واژن شده اید و بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید.

مونس پوبیس : ضلع فوقانی مثلث دستگاه تناسلی را تشکیل میدهد که بافت آن چربی است، و با موهای ناحیه تناسلی پوشیده می شود و غدد سباسه فراوان دارد در نتیجه ترشحات چربی در این قسمت زیاد است.

مشاوره با دکتر شیوا مدنی حسینی

سوال خود را برای دکتر شیوا مدنی حسینی جراح زیبایی زنان ، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی ارسال کنید.

مشاوره با دکتر شیوا مدنی حسینی
3.7/5 - (186 امتیاز)