دکتر شیوا مدنی حسینی | جراح زیبایی زنان | جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

زگیل تناسلی (HPV)

زگیل تناسلی (HPV)

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ، زائده های پوستی هستند که در کشاله ران و ناحیه تناسلی و اطراف مقعد ایجاد می شوند. علائم می تواند سه هفته بعد از تماس جنسی با فرد آلوده و گاها سال‌ها بعد از مواجهه با فرد آلوده ممکن است بروز کند. وقتی ضایعه زگیل تناسلی قابل رویت است یعنی بیماری در فاز فعال است و بسیار مسری است ولی حتی اگر بیمار در فاز غیرفعال نیز باشد، یعنی حتی اگر فرد درمان شده باشد و ضایعات زگیل روی بدن نداشته باشد نیز باز ناقل محسوب میشود و می تواند بیماری را منتقل کند.

 

راههای انتقال زگیل تناسلی

۹۵ درصد انتقال این ویروس (HPV ) از راه تماس جنسی و پنج درصد از طرق دیگر است.

 

تشخیص زگیل تناسلی

با مراجعه به پزشک متخصص زنان و معاینه توسط ایشان زگیل تناسلی قابل تشخیص است و برای تشخیص انواع زگیل پزشک باید پاپ اسمیر و تست hpv درخواست کند تا معلوم شود نوع زگیل کدام است. HPV انواع مختلفی دارد که نوع ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ شایع‌ترین هستند که نوع ۱۸ و ۱۶ جزو پرخطر ها محسوب می‌شوند. انواع پرخطر می تواند شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم را در آینده فرد افزایش دهد.

 

درمان HPV

در مواردی که ضایع زگیل روی دستگاه تناسلی قابل رویت است می‌توان به پزشک متخصص مراجعه کرد و درمان های لازم جهت از بین بردن ضایعه زگیل تناسلی را دریافت نمود. ضایعه زگیل تناسلی گاها خود به خود نیز رفع می‌شود ولی برای اینکه بزرگ تر نشود و منتشر نگردد بهتر است توسط پزشک معاینه و درمان مناسب را دریافت کنید. پس از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی به معنی درمان قطعی و کامل نیست.

چرا درمان و پیگیری فردی که زگیل تناسلی دارد مهم است؟

درمان زگیل تناسلی فقط ضایعات را از روی پوست شما محو می کند وگرنه خود ویروس در بدن فرد آلوده باقی می‌ماند. در نتیجه فردی که مبتلا به زگیل تناسلی شده به خصوص اگر انواع ویروس های پرخطر مانند ۱۶ و ۱۸ را داشته باشد حتماً باید جهت پیگیری درمان مراجعه کند چرا که انواع پرخط HPV می‌تواند شانس فرد را برای ابتلا به سرطان دهانه رحم در آینده افزایش دهد. با مراجعه منظم به پزشک متخصص و انجام پاپ اسمیر منظم می توان از خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم کاست.

 

درمان های زگیل تناسلی

۱- الدرا
۲- پدوفیلین
۳- کرایو
۴- کوتر

 

واکسن hpv یا گارداسیل

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از انواع ۶و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ می باشد. افراد زیادی در مورد زمان های تزریق واکسن گارداسیل سوال پرسیده اند، بهتر است در ۹ تا ۲۶ سالگی تزریق شود یعنی اگر قبل از اولین رابطه جنسی تزریق شود بیشترین محافظت کنندگی را در برابر این چهار نوع شایع ویروس دارد. در زنان تزریق واکسن گارداسیل از سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند.

آیا واکسن برای آقایان نیز مفید است؟

بله . در آقایان نیز تزریق واکسن در سنین ۹ تا ۲۶ سالگی قبل از اولین تماس جنسی در پیشگیری از ابتلا به انواع شایع ویروس موثر است.
همچنین تزریق واکسن در مردان می تواند از سرطان مقعد و سرطان آلت پیشگیری نماید.

آیا واکسن در افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شدند نیز موثر است؟

بله ، تزریق واکسن حتی در افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند نیز در پیشگیری از سرطان های دستگاه تناسلی توصیه می شود.

 

موارد منع مصرف واکسن گارداسیل

۱- اشخاصی که به مخمر آلرژی دارند.
۲- در افراد کمتر از ۹ سال
۳- در بانوان باردار
۴- در افراد با بیماری ضعف سیستم ایمنی

واکسن گارداسیل چند نوبت تزریق می شود

گارداسیل در سه نوبت تزریق می شود. ابتدا تزریق اول انجام می شود ، تزریق دوم دو ماه بعد از تزریق اول انجام می شود و تزریق سوم ، چهار ماه بعد از تزریق دوم انجام می شود.

 

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

واکسن عوارض خاصی ندارد اما در برخی از اشخاص ممکن است سبب تهوع ، سردرد و یا سرگیجه شود که پس از مدتی از تزریق واکسن، این عوارض از بین می رود و جای نگرانی ندارد.

3.5/5 - (20 امتیاز)